opakowania tekturowe a ekologia
Jeszcze nie tak dawno temu jako materiał ekologiczny reklamowany był plastik. Miało się to wiązać rzekomo z ograniczeniem wycinania lasów. Na szczęście świadomość ekologiczna poszła naprzód i teraz już wiemy, że to przede wszystkim wykorzystywanie plastiku we wszystkich dziedzinach życia jest wielkim zagrożeniem dla środowiska.
W czasach gdy coraz więcej się mówi o konieczności dbania o nasze środowisko, warto się pochylić nad jednym z rozwiązań najbardziej sprzyjających ekologii. Mowa mianowicie o pudełkach tekturowych.
Tektura jest tworzona gównie ze ścieru drzewnego czyli rozwłóknionego – fizycznie lub chemicznie – drewna pochodzącego najczęściej z koniecznych prac leśnych takich jak "rozgęstrzanie" wykonywanych w młodnikach. Jak łatwo się domyślić z tak drobnego drewna nic innego nie powstanie a dzięki takiemu rozwiązaniu do produkcji papieru nie wykorzystuje się większych drzew. Nie trzeba więc ich jeszcze więcej wycinać i mogą cieszyć nasze oczy w czasie rodzinnego spaceru w lesie. Jednocześnie dużą część składu tektury stanowią makulatura oraz szmaty a więc materiały pochodzące z recyclingu, które w ten sposób niejako wracają do obiegu.
Pudełko tekturowe po spełnieniu funkcji do której zostało wyprodukowane nie musi być – jak folie i plastik – wyrzucone. Może zostać użyte ponownie. Możemy takiego opakowania użyć wysyłając paczkę do dawno niewidzianej rodziny spod Radomia. Możemy trzymać w nim najróżniejsze przedmioty, których nie potrzebujemy na co dzień, a które warto mieć gdzieś "pod ręką". Tekturowe pudła dobrze sprawdzają się w przechowywaniu rzeczy, których potrzebujemy nawet tylko raz do roku takich jak bombki i lampki choinkowe. Dopóki pudło nie zawilgotnieje będzie służyło nam przez długie lata.
Na koniec jeżeli pudełko nie nadaje się do ponownego użycia możemy wyrzucić je do odpowiedniego worka lub pojemnika na makulaturę. Takie pudełko wróci do nas – na przykład – jako wytłoczka na jajka. Makulaturę wykorzystuje się też jako materiał do produkcji tzw. paliw alternatywnych. Ostatecznie tektura jako produkt naturalny trafi z powrotem do środowiska gdzie bez problemu może się rozłożyć i jako mikroelementy budować następne pokolenia lasu.