Kontakt
Zakład Opakowań Tekturowych Bogdan Kamiński
ul. Rolnicza 66D, 05-092 Łomianki
Telefon: 22 751 13 70
Mail:opakowania.lomianki@gmail.com

Zdjęcie arkuszy tektury plus tekst Aktualności na szarym tleKRÓTKA HISTORIA OPAKOWAŃ TEKTUROWYCH

W Europie papier znany był od późnego średniowiecza. Co ciekawe marszczony papier wykorzystywany był w przemyśle odzieżowym do tworzenia sztywnych kołnierzy – tak zwanych kryz. To właśnie kryzę, a więc elementy świata mody, można uznać za przodka tektury. Kiedy w połowie XIX wieku w Anglii powstała maszyna do falowania – marszczenia papieru, produkt ten w dalszym ciągu wykorzystywany był w produkcji ubrań, głównie do usztywniania np. kapeluszy.

W drugiej połowie XIX wieku nowy wynalazek zaczął być wykorzystywany również w celu zabezpieczania niektórych produktów – zwłaszcza w transporcie. Od tego czasu tektura była udoskonalana na przykład poprzez tworzenie jej wersji kilkuwarstwowych. Na przełomie wieków zaczęto natomiast tworzyć pudełka w takiej formie jaką znamy i dzisiaj.

Nowa forma opakowań szybko zyskała popularność. Były przecież dużo lżejsze od drewnianych skrzyń a jednocześnie wystarczająco wytrzymałe. Można też było rozdzielać tekturą poszczególne produkty takie jak butelki i słoiki tak by się o siebie nie obijały. Opakowania z tego materiału stały się nieodłącznym elementem handlu i transportu towarów. Choć na co dzień możemy tego nie dostrzegać są wszędzie wokół nas. Mamy z nimi do czynienia gdy tylko kupimy jakiś produkt lub choćby zamówimy w lokalnej restauracji pizzę z ananasem.